घर बनाएर पनि अनुदान रकम नपाउँदा भूकम्पपीडित समस्यामा

शान्ता कमली
बेसीशहर, २४ मंसिर ।

भूकम्पपछि घर भत्किएलगत्तै चर्को ब्याज दरमा ऋण काढेर पुनःनिर्माण गरी बसेका लमजुङका भुकम्प पीडितले मापदण्डअनुसार घर नबनेको भनि अनुदान नपाएपछि समस्यामा परेका छन् ।

बेंसीसहर नगरपालिकाले आइतबार बेंसीसहर नगरपालिका ११ चिती तिलाहारमा आयोजना गरेको जनताको आवाज मेयरको जवाफ भूकम्प पुनर्निर्माण तथा सेवा प्रवाह र स्थानीय विकास निर्माणको सवालमा आयोजित सार्वजानिक सुनुवाई कार्यक्रमका सहभागी हुँदै यस्तो बताएका हुन् ।

मापदण्ड पूरा नभएकाले अनुदान पाएनन्
घर भत्किएर ओत लाग्ने ठाउँ नभएपछि पीडितले अनुदान पाइएला भनी महँगो ब्याजदरमा ऋण लिई आफैँ पुनःनिर्माणमा जुटेका थिए । उनीहरुले ऋण गरी घर बनाएर बसे । त्यस्ता लाभग्राहीले मापदण्ड पूरा नभएको भनी हालसम्म पनि सरकारले घोषणा गरेको तीन लाख अनुदान पाउन सकेका छैनन् ।

भूकम्प प्रभावित लाभग्राही सूचीमा परेकाले पहिलो किस्तामा ५० हजार, दोस्रो किस्तामा एक लाख ५० हजार र तेस्रो किस्तामा एक लाख अनुदान पाउने कार्यविधि छ ।

बेसीशहर नगरपालिका–११ पास्नीडाँडाका ५६ वर्षीय हरिकृष्ण तिवारीले बस्ने ठाउँ नै नभएपछि साढे ८ लाखमा ४ कोठे घर बनाए । उनले आवास पुनःनिर्माण त गरे तर उनको घर अझै पास हुनसकेको छैन । ओत लाग्ने ठाउँ नभएर घर बनाए । ऋण धन गरी साढे आठ लाखमा घर बनाएँ, पास नभएकाले दोस्रो किस्ता नै पाउन सकेको छैन उनले भने ।

उनीमात्र होइन बेसीशहर ११ चिती तिलाहारकी मिठु सार्कीले पनि बस्ने ठाउँ नभएपछि घर निर्माण गरिन् । उनी भन्छिन् घर बनाउँदा इन्जिनियर थिएनन् आफ्नो अनुकलमा घर बनाए । अहिले घरको नक्सा पास गर्न न त वडाध्यक्ष नै मान्छन् । न त इन्जिनियर नै । तेस्रो किस्ता नपाउँदा समस्या भएको उनको दखेको छ । आवास निर्माण अनुदानको पहिलो किस्ता ५० हजार रुपियाँ लिएर घर निर्माण गरिरहेकाले जतिसक्दो चाँडै तेस्रो किस्ता उपलब्ध गराइदिन उनले आग्रह गरिन् ।

मापदण्ड अनुसार घर निर्माण गर्नेले रकम पाउने

बेसीशहर नगरपालिकाका प्रमुख गुमानसिंह अर्यालले मापदण्ड अनुसार निर्माण गरिएका घरलाई रकम दिन कुनै समस्या नहुने बताए । उनले भने नगरपालिकाभित्र रहेका भुकम्प पीडितको समस्यालाई समाधान गर्न नगरपालिका लागी परेको छ ।

अर्यालले सवै मिलेर पुनःनिर्माणको गतिलाई तिब्ररुपमा अघि बढाउनुपर्ने बताए । नगरपालिकामा पहिले प्राविधिकको समस्या रहेको उनले स्विाकारे । अब पर्याप्त प्राविधिक भएकाले प्राविधिकका कारण काम नरोकिने उनले बताए ।

बेसीशहर नगरपालिका ११ का वडाध्यक्ष अच्युत वगालेले वडाभित्र भुकम्पले भत्किएका घरको पुननिर्माणलाई गति दिन आफु लागि पर्ने बताए । उनले भने वडाभित्रका ४ सय ४० जना भुकम्पपीडितमध्ये ४ सय २५ जनाले अनुदान सम्झौता गरेका छन् । अझै १५ जनाले सम्झौता गरेका छैनन् ।

१३ हजार ९ सय ५९ घर पूर्ण रुपमा क्षति
२०७२ वैशाख १२ गतेको भूकम्पले जिल्लामा १३ हजार ९ सय ५९ घर पूर्ण रुपमा क्षति पुराएको थियो । त्यसमध्ये १३ हजार ३ सय १९ घर पुनःनिर्माणको सम्झौता भएको छ । सम्झौता भएकामध्ये पनि १३ हजार ३ सय १९ परिवारले पहिलो किस्ता पाएको राष्ट्रिय पुननिर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यन्वयन इकाई (अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार) कार्यालयका फोकल पर्सन शिव रेग्मीले बताए ।

जिल्लामा ६ सय ४० लाभग्राहीले अझै अनुदान सम्झौता गरेका छैनन् । रेग्मीका अनुसार तिनीहरुको खोजी कार्य भईरहेको छ । जिल्लाका ५ हजार ४५ जनाले दोस्रो किस्ता र ८ सय ५१ जना पीडितले तेस्रो किस्ता लिएका छन् । पहिलो किस्ता लिएका लगभग ७ हजारले निजी आवास पुनःनिर्माण शुरु गरेका छन् ।


कुनै सुझाव वा टिप्पणी

Your email address will not be published. Required fields are marked *