मनाङकाे तापक्रम माईनस १६ पुग्याे, जनजीवन कष्टकर

नवीन लामिछाने

चामे, पुस ६। 

देशभर येतिबेला चिसो बढेको छ । औधी गर्मी हुने ठाउँमा पनि अहिले कठ्यांग्रिने जाडो छ । यस्तो समय हिमाली क्षेत्रमा हुने जाडो सहजै अनुमान गर्न सकिन्छ ।

सदाबहार जाडो भै रहने हिमाली जिल्लामा मनाङमा भने येतिबेला तापक्रम घटेर माइनस १६ डिग्री  पुगेको छ । अत्यधिक जाडो बढ्दा बगिरहने साना खोलाहरु जमेका छन् । धारमा आउने पानी पनि भुइँमा नखस्दै जमेको छ । खोला तथा ताल तलाउमा पानी जमेर बरफ बनेका छन् । रातीको  बेला परेको शीत जमिनमा बरफ बनेको छ भने पिउने पानीका मुहान पनि जमेका मनाङका स्थानीय गोरे गुरुङले बताए । उनका अनुसार हिउँ पनि त्यति नपरे पनि आकास नखुलेकाले अत्यधिक चिसाे  बढेकाे छ ।

जाडो हदै बढे पछी मनाङमा अहिले मजदुरी काम गर्ने कामदार र सरकारी कार्यालयका कर्मचारी मात्र देखिने गरेका छन् ।
सामान्य जाडो बढ्दै गर्दा मनंगीहरु लमजुंग, पोखरा, काठमाडौँ लगाएतका ठाउँमा झर्छन । अहिले पनि सक्नेहरु मनाङबाट अन्यत्र गइ सकेका छन् ।  जाडोका कारण घरबाहिर निस्की सक्नु छैन । घर भित्र आगो तापेर बस्नु पर्छ ।   मनाङमा सबैजसो ढोका लगाएर घरभित्रै बस्ने गरेका प्रमुख जिल्ला अधिकारी रुद्रनाथ देवकाेटाले बताए ।
यो समयमा गाउ घरमा घर कुर्ने, चौरी हेर्ने र हिउ फाल्ने मात्र बस्ने गर्दछन् । जाडो छल्नका लागि यहाका बासिन्दा काठमाडौं, पोखरा, चितवनलगायत भारतको बुद्धगया जाने गर्दछन् । गाउघरको सबै कामकाज सकेर व्यापारिक प्रयोजनका लागि उनीहरु धुपी जिम्भु पाचऔ“ले लगायतका जडीबुटी लिएर लमजुङ गोरखा लगातयका जिल्लामा आउने गर्छन् । मंसिरको अन्तिम साताबाट मनाङ सुनसान हुने भएकाले अक्सर गरेर माथिल्लो मनाङका विद्यालय वर्षै्पिच्छे जाडोको मौसममा तीन महिना बन्द हुने गरेका छन।


कुनै सुझाव वा टिप्पणी

Your email address will not be published. Required fields are marked *