मर्स्याङदी गाउँपालिकाभित्र फोहोर मैला संकलन तथा व्यवस्थापन केन्द्र निर्माण

बेसीशहर, पुस १० ।
लमजुङको मर्स्याङदी गाउँपालिकाले गाउँपालिकाभित्रको फोहोर व्यवस्थापनका लागि फोहोर मैला संकलन तथा व्यवस्थापन केन्द्र निर्माण गरेको छ ।
गाउँपालिकाको वडा नम्बर ८ भुलभुलेमा संकलन तथा व्यवस्थापन केन्द्र संचालनमा ल्याइएको हो । गाउँपालिकाका अध्यक्ष अर्जुन गुरुङका अनुसार फोहोरमैला व्यवस्थापन नहुँदा वातावरण प्रदुषण हुनुका साथै विभिन्न प्रकारका रोगले संक्रमण गर्ने भएकाले उक्त केन्द्र स्थापना गरिएको हो । गुरूङका अनुसार संकलन केन्द्रमा ल्याएको नकुहिने फोहोर सिसा, बोतल, प्लाष्टिकलाई पुनःप्रयोग गरिनेछ । कुहिले फोहोरलाई छुट्टै व्यवस्थापन गरिनेछ । वडा तथा टोल–टोलमा नकुहिने फोहोर जम्मा गरिने र ट्याक्टरमार्फत संकलन केन्द्रमा ल्याउने उहाँले बताउनुभयो ।
ब्यवस्थापनका लागि कुहिने फोहोरलाई भने स्थानीयले घरमै मलखादको रुपमा प्रयोग गरिने र खेतबारीमा हाल्न प्रेरित गरिने छ । फोहोर मैला संकलन तथा व्यवस्थापन केन्द्र निर्माणका लागि गाउँपालिकाले आर्थिक बर्ष २०७४-०७५ मा १५ लाख रुपियाँ बजेट विनियोजन गरेकोमा चालु आर्थिक बर्षमा ३ लाख रुपियाँ छुट्याएको थियो । कुल १८ लाख रुपियाँको लागतमा केन्द्र निर्माण गरेको उहाँले बताउनुभयो । फोहोर संकलन भवनसंगै शौचालय, खानेपानीको धारा र कुहिने फोहोर राख्ने २ वटा खाल्डो निर्माण गरिएको छ ।
फोहोर संकलन सहज बनाउन भुलभुलेस्थित सिनो हाइड्रो सगरमाथा पावर कम्पनीले आर्थिक बर्ष २०७५-०७६ मा २३ लाख ५५ हजार रुपियाँ सहयोग गरेको र २१ लाख ९० हजार रुपियाँको ट्याक्टर खरिद गरिएको थियो । बाँकी रकम भने अन्य संरचनामा खर्चृ गरिएको उहाँले बताउनुभयो ।
गाउँपालिका उपाध्यक्ष होमबहादुर वि.क.ले आफु मात्र सफा भएर नहुने भएकाले सबै गाउँपालिकालाई स्वच्छ, सफा र हराभरा बनाउनका लागि फोहोर संकलन केन्द्र निर्माण गरिएको बताउनुभयो ।
आइतबार उक्त फोहोर मैला संकलन तथा व्यवस्थापन केन्द्रको उद्घाटन गर्दै गण्डकी प्रदेश सदस्य धनञ्जय दवाडीले गाउँपालिकाले जिल्लामै उदाहरणीय काम गरेको बताउनुभयो । गाउँ–गाउँसम्म सरसफाई सम्बन्धि चेतनाको अभावका कारण कतिलाई रोगले संक्रमण गरेको भन्दै गाउँपालिकाले अब गाउँसम्म सरसफाईको कार्यक्रम लैजान आवश्यक रहेको उहाँले बताउनुभयो ।
यसैबीच लमजुङको मस्र्याङ्दी गाउँपालिकाले सप्ताहव्यापी सफा मस्र्याङ्दी अभियान संचालन गरेको छ । आइतबारबाट अभियान शुरु गरिएको गाउँपालिका अध्यक्ष अर्जुन गुरुङले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार गाउँ तथा वडा–वडामा पुगेर जनप्रतिनिधि, कर्मचारी, संघसंस्थाका प्रतिनिधि, आमा समूह, बाबा समूह, युवा क्लबको सक्रियतामा सरसफाई गरिनेछ । गाउँपालिकालाई सफा, हराभरा र स्वच्छ बनाउने उद्धेश्यका साथ अभियान संचालन गरिएको उहाँले बताउनुभयो ।

कुनै सुझाव वा टिप्पणी

Your email address will not be published. Required fields are marked *