लमजुङमा ल्होसारको रमझम

बेसीशहर, पुस १५ ।
गुरुङहरुको नयाँ बर्ष ल्होसार आज देशभरका गुरुङ समुदायले हर्षोल्लासका साथ मनाउँदै छन् । नयाँ बर्ष स्वागतमा गुरुङहरुले ठूला तथा मान्यजनहरुवाट आशिर्वाद लिनुका साथै टाढा– टाढा रहेका आफन्तसंग भेटघाट गर्ने परम्परा रहँदै आएको छ । ल्होसारको अवसरमा समुहमा मिलेर नाचगान गर्दै स्वकैँ अर्थात सामुहिक भोज खाइ ल्होसार मनाउने गरिन्छ ।


गुरुङ संस्कृतिमा जन्मे देखि मृत्यु सम्मका हरेक संस्कार बर्ग हेरेर मात्र गर्ने चलन छ । वर्ग १२ वटा हुन्छन् । हरेक बर्ष नयाँ वर्गको आगमन हुन्छ । यिनै बर्ग फेरिने दिनलाई गुरुङ जातिले सबै भन्दा ठुलो चाड अर्थात ल्होसार(ल्होछार)को रुपमा मनाउने गर्छन् । यस बर्ष फाे ल्हाेसार परेकाे छ ।
परम्परागत रुपमा ल्होसार पर्व गुरुङ समुदायका युवा युवतीहरु रोधिघरमा केटा–केटी बिच नाचगान गर्दै रमाउँदै मनाउने चलन थियो । समयको परिवर्तनसँगै ल्होसार मनाउने र स्वकैँ खाने प्रचलनमा समेत परिवर्तन आएको छ ।


ल्होसारका अवसरमा गुरुहरु बाल बालिका देखि बद्ध बृद्धाा सम्म ढाका टोपी, भोटो, कछाड र गुन्यो चोली जस्ता परम्परागत पहिरन लगाएर ठाँटिन्छन् । ल्होसार मनाउन विदेशिएका युवाहरु समेत गाउँ फर्कि रमाईलो गर्ने चलन छ ।
ल्होसारका अवसरमा गुरुङ समुदायले आज बेसीशहरमा सांस्कृतिक ¥याली निकालेका छन् । पुरुषहरु भोटो कछाड र भांग्रो लगाएर तथा महिलाहरु छिटको गुन्यु, मखमली चोली, घलेक र क्रेमो (कर्मु)का साथ परम्परागत गहनामा सजिएर ¥यालीमा सहभागी भएका छन् । पुरुषहरु ढोलक, मादल, झ्याली, बजाउँदै तथा महिलाहरु गीतसगै नाच्दै ¥यालीमा सहभागी भएका छन् ।


बेसीशहर र आसपासका गुरुङ वस्तीका गुरुङ तथा गुरुङसेनीहरु आफ्नो मौलिक पहिरनमा सजिएर र आफु आवद्ध समूहमा मिलेर ¥यालीमा सहभागी भएका छन् । खुदी, भुलभुले, उत्तरकन्या, भुजुङ, पसगाउँ, गिलुङ, करापु, पुरानोकोट, नाल्मा, मालिङ, भोजे, ईलमपोखरी, दुधपोखरी, घेर्मु, ताघृङ, गौँडा लगायतका गुरुङ वस्तीरुमा आमा समुह, युवा क्लब, बाबा समुह मिलेर साँस्कृतिक कार्यक्रम गरेका छन् । ल्होसारका अवसरमा सबै जात जाति विच सद्भाव र एकता फैलाउने सन्देश दिनुपर्ने उनीहरु बताउँछन् ।
विगतमा सरकारले ल्होसारलाई राष्ट्रिय पर्व घोषणा गरी एक दिन सार्वजनिक विदा समेत दिने गरेकोमा अहिले काटिएको छ । गण्डकी प्रदेश सरकारले भने गुरुङ समुदायका दवाव पछि आज एक दिनका लागि प्रदेशमा विदा दिएको छ ।


कुनै सुझाव वा टिप्पणी

Your email address will not be published. Required fields are marked *