अन्नपूर्ण पदमार्गमा पर्यटककाे चाप बढ्याे, ब्यवसायी उत्साहित

शान्ता कमली
बेसीशहर, चैत  २८ ।
सिजन शुरु भएसँगै अन्नपूर्ण पदमार्गमा बाह्य पर्यटकहरुको संख्यामा बृद्धि भएको छ । पदमार्गमा हिउ पर्न छाडेपछि पर्यटकहरुको संख्यामा बृद्धि भएको हो । केहि महिना अघि परेको हिमपातका कारण अबरुद्ध थोराङ क्षेत्र सुचारु भएको छ । माथिल्लो क्षेत्रमा हिमपात रोकिएपछि मनाङ प्रशासनले पर्यटकहरुलाई थोराङ भञ्ज्याङ पास गरी मुस्ताङ निस्किन अनुमति दिएको मनाङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी रुद्रनाथ देवकोटाले बताए । हिमपात परेपछि अन्नपूर्ण चक्रिय पदमार्गको यात्रामा निस्किएका विदेशी पर्यटकहरु मनाङका विभिन्न होटलहरुमा बसेका थिए ।“हामीले हिमपात भइरहेको बेला पर्यटकहरुलाई सुरक्षित भएर होटलमा बस्न र पदमार्गको थोराङ र तिलिचो क्षेत्रको प्रवेशमा रोक लगाएका थियौं ।” मनाङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी देवकोटाले भने, “अब हिमपात रोकिएको छ । बाटोमा भएका हिउँ पहिरो हटाएर पदमार्ग खुलाएका छौं ।”
हिमपातका कारण पदमार्गको विभिन्न स्थानमा हिमपहिरो आएकाले मनाङ प्रशासन र एक्याप मनाङले केही समयको लागि पर्यटकहरुलाई थोराङ क्षेत्र र तिलिचो क्षेत्रमा जान रोक लगाएको थियो एक्याप मनाङका कार्यालय प्रमुख बाबुलाल तिरुवाले भने । उनले भने अन्नपुर्ण पदमार्गमा गत फागुनदेखि चैत १३ गतेसम्म २ हजार १ सय जना पर्यटक मनाङ प्रवेश गरेको एक्याप प्रमुख तिरुवाले बताए । उनका अनुसार हाल दैनिक ९० देखि एक सय पर्यटक मनाङ प्रवेश गर्ने गरेका छन् । मनाङमा दैनिक पर्यटक बढ्न थालेपछि मनाङका पर्यटन व्यवसायी उत्साहित भएको मनाङका पर्यटन व्यावसायी विनोद गुरुङले बताए ।
यातायातको सहज भएसँगै अहिले मनाङ सदरमुकाम चामेदेखि, पिसाङ, उपल्लो मनाङ हुँदै बेसक्याप, तिलिचो र थोराङ्ला भञ्ज्याङसम्म दैनिक ठूलो सङख्यामा आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक पुग्ने गरेका छन् । मुस्ताङ, मनाङ, म्याग्दी, कास्की र लमजुङमा फैलिएको अन्नपूर्ण पदमार्गमा पदयात्राका लागि विश्वभरबाट पर्यटक आउने गरेका छन् । विगतमा १४ दिन लाग्ने राउण्ड पदमार्गका विभिन्न स्थानमा सडक सञ्जालको विस्तार भएका कारण अहिले १० दिनमा झरेको छ ।


कुनै सुझाव वा टिप्पणी

Your email address will not be published. Required fields are marked *